Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH ustanovio je u najnovijem izvještaju lošu realizaciju prinudne naplate enormnih poreznih dugova. To radi Porezna uprava FBiH, s Midhatom Arifovićem na čelu. Prema nalazu revizora, do početka ove godine ostala su nezavršena čak 68.644 pokrenuta predmeta, odnosno nevjerovatnih 68,6 posto, što znači da ih je tek trećina okončana. Riječ je o 1,7 milijardi KM nenaplaćenog duga! Od toga, oko 73 posto ide na neplaćene doprinose. Tako, umjesto da se tokom postupka prinudne naplate iznos ovog duga smanjuje, kako su konstatirali revizori, on je u 2013. godini povećan za devet posto. Nadalje, revizori su konstatirali da se oko 96 posto oduzete imovine skladišti kod dužnika, iako je zakonskim propisima ovakva mogućnost data tek kao izuzetak. Poguban je i podatak koji se odnosi na vrijednost oduzete imovine.
Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH ustanovio je u najnovijem izvještaju lošu realizaciju prinudne naplate enormnih poreznih dugova. To radi Porezna uprava FBiH, s Midhatom Arifovićem na čelu.
Oduzeta imovina
Prema nalazu revizora, do početka ove godine ostala su nezavršena čak 68.644 pokrenuta predmeta, odnosno nevjerovatnih 68,6 posto, što znači da ih je tek trećina okončana!
Riječ je o 1,7 milijardi KM nenaplaćenog duga! Od toga, oko 73 posto ide na neplaćene doprinose. Tako, umjesto da se tokom postupka prinudne naplate iznos ovog duga smanjuje, kako su konstatirali revizori, on je u 2013. godini povećan za devet posto.
Nadalje, revizori su konstatirali da se oko 96 posto oduzete imovine skladišti kod dužnika, iako je zakonskim propisima ovakva mogućnost data tek kao izuzetak. Poguban je i podatak koji se odnosi na vrijednost oduzete imovine. Ona, prema popisu Sektora računovodstva Porezne uprave, iznosi oko 77 miliona KM, što je tek 4,5 posto od ukupnog duga!
Nelikvidna preduzeća
Federalni revizori analizirali su strukturu duga koja se odnosi na neplaćene doprinose uposlenih na području FBiH za penzijsko i zdravstveno osiguranje, konstatirajući da se 57 posto tog duga odnosi na nelikvidna i nesolventna preduzeća. S tim u vezi, u svom izvještaju naveli su da su „mali izgledi da će se ova potraživanja naplatiti".
U izvještaju je navedeno da Parlament i Vlada FBiH trebaju odmah pokrenuti aktivnosti rješavanja kumulativnog duga, jer posljedice osjete pogotovo radnici u realnom sektoru.
Kako je nastala razlika od 62,7 miliona KM
Upoređujući podatke o vrijednosti oduzete imovine, revizori su ustanovili razliku od 62,7 miliona KM! Kako su naveli, prema evidencijama Sektora prinudne naplate vrijednost oduzete imovine iznosi više od 139,7 miliona KM, a prema popisu Kantonalnih poreznih uprava, ta je vrijednost 77 miliona KM. Ovu nelogičnost morat će objasniti rukovodstvo Porezne uprave.
Nikšićeva vlada nije ispunila program
Revizori su utvrdili da Vlada FBiH nije donijela modalitete za sveobuhvatno rješavanje problema dugova obveznika s učešćem kapitala u državnom vlasništvu, što je bio jedan od ciljeva iz Programa rada Vlade. Od premijera Nermina Nikšića (SDP) dugo hvaljeni Zakon o naplati i djelimičnom otpisu dospjelih, a nenaplaćenih doprinosa, kako navode, također nije dao rezultate.